Jak wyglądają zielone osiedla, czyli ekologia przez duże E

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
rozwiń więcej
Jak wyglądają zielone osiedla, czyli ekologia przez duże E /Fot. Fotolia / Fotolia
Dbanie o środowisko naturalne jest obowiązkiem każdego z nas. Jeśli nie zadbamy o nie już teraz, to przyszłość maluje się w ciemnych kolorach. Wdrażanie nowoczesnych technologii w budownictwie i korzystanie z usług firm proptechowych daje nam cały wachlarz korzyści m. in. oszczędność zużycia energii i wody, obniżenie kosztów eksploatacji nieruchomości, poprawę jakości życia i warunków pracy.
  • Czym są zielone osiedla?
  • Ekologiczne osiedla czy tylko z nazwy czy jednak w realu?
  • Jak wygląda obecnie polski rynek ekologicznych nieruchomości?

Czym są zielone osiedla?

Ideą ekologicznych osiedli jest zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Podstawowym założeniem jest stworzenie takiego miejsca do życia, gdzie całość będzie przyjazna środowisku naturalnemu. Budowa według tych zasad ma za zadanie dbałość o zachowanie istniejących zasobów dla przyszłych pokoleń. Wykorzystywanie przy budowie energooszczędnych materiałów, takich jak np. 3-szybowe okna, jest przyjazne środowisku naturalnemu i pozwala w znacznym stopniu obniżyć emisję dwutlenku węgla - mówi Robert Sulma, Starszy Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości Nowodworski Estates.

Polecamy: RODO w marketingu

Ekologiczne osiedla czy tylko z nazwy czy jednak w realu?

Coraz częściej ekologia to nie tylko chwyt marketingowy, ale faktycznie realne budownictwo ekologiczne. Przykładem ekologicznego budownictwa jest słynne londyńskie BedZED (Beddington Zero Energy Development), jedno z pierwszych na świecie eko-osiedli. Dzięki wykorzystaniu paneli słonecznych o łącznej powierzchni 777 metrów jest ono samowystarczalne energetycznie. Na tej właśnie inwestycji deszczówka jest gromadzona i ponownie wykorzystywana do podlewania części wspólnych. Mieszkanie wybudowane na osiedlu BedZED zostały z materiałów pochodzących z odzysku. Na terenie osiedla jest zakaz poruszania się samochodem. Jest to przykład, że eko-osiedla istnieją naprawdę.

Jak wygląda obecnie polski rynek ekologicznych nieruchomości?

W Polsce również mamy przykłady eko-osiedli. Co prawda nie spełniają one aż tak wyśrubowanych kryteriów, jak przykład BedZed, ale inwestorzy dążą do tego, aby zielone osiedla były zielone nie tylko z nazwy. Wrocławskie osiedle Nowe Żerniki jest modelowym przykładem eko-osiedla. Projekt osiedla zakłada w pełni ekologiczną zabudowę. Główne osie osiedla to zielone aleje z punktami gastronomicznymi i handlowo-usługowymi. Osiedle wyposażone jest infrastrukturę zapewniającą opiekę nad dziećmi, edukację oraz usługi gastronomiczne - mówi Norbert Nakoneczny, Starszy Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości Nowodworski Estates. Również deszczówka jest gromadzona i wykorzystywana do celów gospodarczych na osiedlu. Na osiedlu Fi w Krakowie architekci i projektanci postawili na bezpieczeństwo mieszkańców. Ruch kołowy odbywa się w całości w przestrzeni pod ziemią, dzięki temu na osiedlu jest cicho i spokojnie. Dla wysokiej efektywności energetycznej zastosowano trójszybowe okna oraz wysoko izolacyjną ochronę termiczną. Osiedle Mickiewicza w Warszawie jest pierwszym w Polsce osiedlem certyfikowanym w systemie BREEAM. Ścieżki rowerowe, parkingi dla rowerów i hulajnóg, rowerownie czy punkt napraw rowerów to tylko kilka z udogodnień dla rowerzystów. W mieszkaniach zmaksymalizowano dostęp do światła dziennego. W częściach wspólnych zastosowano oświetlenie LED z czujnikami ruchu i zmierzchu. Za jakość wody odpowiada stacja uzdatniania, która zmiękcza wodę i poprawia jej jakość, co wpływa pozytywnie na wydłużenie okresu żywotności sprzętu AGD. Certyfikacja BREEAM pozwoliła na wprowadzenie w życie wielu rozwiązań ekologicznych oraz przełożyła się na wysoki standard życia mieszkańców.

Ekologiczne rozwiązania wykorzystywane w budownictwie podnoszą komfort życia mieszkańców. Stosowanie antyalergicznych materiałów budowlanych czy odzyskiwanie odpadów z budowy wpływa na poprawę jakość środowiska naturalnego - mówi Ian Smentek, Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości Nowodworski Estates. Korzystanie z odnawialnych i zielonych źródeł energii znacząco obniża koszty eksploatacji nabywanych lokali. Eko-budownictwo to nie tylko podążanie za ogólnoświatowymi trendami, ale przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania nabywców oraz ratunek dla natury.

Autor: Elżbieta Jachymczak, https://www.nowodworskiestates.pl/

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...