Obowiązkowy wkład własny w 2014 r. to więcej niż 5%?

PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
rozwiń więcej
telewizor, salon, dywan, wnętrza, fortepian Fot. Fotolia / Fotolia
Kredyt hipoteczny od tego roku wiąże się z obowiązkowym wkładem własnym. Zgodnie z zasadami Rekomendacji S ma wynosić 5%. Ta kwota nie zawsze jest wystarczająca. Które banki zaostrzyły zasady i udzielają niższych kredytów?

Rekomendacja S jeszcze przed wdrożeniem budziła sporo emocji. Największą zmianą, która wprowadza jest obowiązkowy wkład własny jako punkt na drodze do mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego chcąc obniżyć liczbę ryzykownych dla banku transakcji, zlikwidowała kredyty na 100%. Od stycznia 2014 r. każdy, kto stara się o kredyt hipoteczny, musi oszczędzić przynajmniej 5% wartości wybranego mieszkania. Wysokość tej obowiązkowej kwoty z roku na rok będzie rosła o kolejne 5 punktów procentowych, aż w 2017 r. zatrzyma się na 20%.

Zobacz też: Program dopłat Mieszkanie dla Młodych

– Kredyt z wkładem własnym to tańszy kredyt. Im niższą kwotę pożyczasz od banku, tym oferta jest korzystniejsza. Klient, który dysponuje 20% wkładu własnego, może oszczędzić nawet 50 tys. zł. na mieszkaniu wartym 300 tys. zł. Warto spojrzeć na tę kwestię w ten sposób – komentuje zmiany Romuald Margol z PolishProperty.eu

5% to absolutne minimum

Kredyt na 95% wartości nieruchomości to najwyższa kwota dofinansowania, jakiego może udzielić bank. Rekomendacja S wskazuje więc zasady, których banki muszą przestrzegać, ale jednocześnie mogą je indywidualnie zaostrzyć.

Każdy bank dostosuje ofertę kredytu indywidualnie – trzymając się obowiązujących reguł.

Oferta kredytów z pięcioprocentowym wkładem własnym jest bardzo bogata. Kilka banków jednak zmodyfikowało zasady i traktuje kredyt hipoteczny jako produkt podwyższonego ryzyka, wymagający rygorystycznych zasad. Dom Kredytowy Notus wskazuje, że jest 8 banków, w których 5% oszczędności na własne mieszkanie nie wystarczy.

Zobacz też:  Inwestycje

Niższy kredyt dla ryzykownych klientów

Przykładowo mBank może wymagać nawet 15% wkładu własnego, jeśli okres kredytowania ma przekroczyć 30 lat. Z kolei Deutche Bank sfinansuje tylko 85% nieruchomości właścicielom działalności gospodarczej. Bank BPH wymaga nawet 30% oszczędności, jeśli mieszkanie nie służy własnym potrzebom mieszkaniowym. Pozostałe banki, które podobnie podniosły swoje wymagania to: BGŻ, BNP Paribas, ING, Reiffeisen Bank i Credit Agricole.

Nietypowa nieruchomość to problem?

Banki za ryzykowne uważają też nieruchomości, które trudniej sprzedać. Dlatego też, decydując się na mieszkanie lub dom w nietypowej lokalizacji, o zbyt dużej powierzchni lub wyróżniającej się w niekorzystny rynkowo sposób – bank potraktuje to jako powód do zaostrzenia zasad i automatycznie podniesie wysokość wkładu własnego.

Dodatkowe koszty kredytu płacisz oddzielnie?

Przed wprowadzeniem nowych zasad dodatkowe koszty kredytu, takie jak ubezpieczenia i prowizje banki bez problemów wliczały do pełnej kwoty pożyczki (przekraczającej wtedy często 100%). Od 2014 r. ograniczenia maksymalnej wartości dofinansowania na mieszkanie sprawiły, że dodatkowe opłaty wymagają własnych środków.

Dodatkowe koszty kredytu muszą zmieścić się w 95% wartości nieruchomości. Włączenie ich do kwoty dofinansowania jest równoznaczne ze zgromadzeniem wyższego wkładu własnego.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...