Stopy procentowe NBP na tym samym poziomie

Marek Nienałtowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
rozwiń więcej
Stopy procentowe NBP pozostały na tym samym poziomie. / inforCMS
Stopy procentowe NBP pozostały na tym samym poziomie. Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się nie zmieniać wysokości stóp procentowych i pozostawiła stopę referencyjną na poziomie 4,5%.

Prawdopodobieństwo zmiany wysokości stóp procentowych przez RPP było zerowe, biorąc pod uwagę następujące czynniki: mocno podwyższony, działający inflacjogennie kurs walut obcych względem złotówki, wyraźną dbałość polskich władz o siłę złotego, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdujący się obecnie (we wrześniu 3,9% r/r) nadal powyżej górnej granicy odchyleń celu inflacyjnego oraz dobre wyniki płynące z polskiej gospodarki.

Zobacz także: Rynek kredytów hipotecznych: październik 2011 r.

RPP obniży stopy procentowe w przyszłym roku?

W obecnej chwili rynek dość zgodnie prognozuje, że do końca bieżącego roku RPP powstrzyma się z jakimikolwiek ruchami po stronie kosztu pieniądza. W przyszłym zdecyduje się na jego obniżenie, naśladując chociażby działania Europejskiego Banku Centralnego, ale reagując przede wszystkim na spadek inflacji, spodziewany na przestrzeni kolejnych kwartałów, i na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce. Jak zawsze różnice w opiniach dotyczą skali i szybkości spodziewanych „cięć”, ale i tu można zauważyć, że przeważają oczekiwania, zgodnie z którymi do pierwszej redukcji poziomu stóp procentowych może dojść już w I kw. Więcej wskazówek dotyczących przyszłych działań RPP powinny przynieść: publikacja informacji po posiedzeniu Rady (będzie ona także zawierała główne tezy Raportu NBP o inflacji, który zostanie opublikowany całościowo 15 listopada), a także towarzysząca decyzji RPP konferencja prasowa.

Niepewne prognozy

Oczekiwania rynku dotyczące obniżenia poziomu stóp procentowych przez RPP w przyszłym roku nie przekładają się jak na razie na spadek stawek na rynku pieniężnym. Te ostatnie już od dłuższego czasu zamiast spadać, rosną i reagują na turbulencje, które wstrząsają światowymi rynkami i są przede wszystkim pokłosiem rozszerzającego się europejskiego kryzysu zadłużenia. To niezbyt korzystna informacja dla kredytobiorców – najczęściej 3-miesieczny Wibor stanowi podstawę do wyznaczania oprocentowania kredytów zaciąganych w złotych. 3-miesięczna stawka Wibor niedawno została ustalona na poziomie 4,93% i wzrosła od końca wakacji z poziomu 4,72%. Z drugiej strony sytuacja ta jest obecnie dość komfortowa dla tych wszystkich, którzy deponują swoje pieniądze w bankach. Kiedy banki natrafiają na pewne trudności w pozyskiwaniu środków na rynku międzybankowym, oferują swoim klientom relatywnie wysokie oprocentowanie lokat.

Zobacz także: Kredyt w euro: kiedy można liczyć na nadwyżkę?

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...