Czy warto przewalutować kredyt hipoteczny?

Gabriela Szuba
rozwiń więcej
Decyzję o przewalutowaniu kredytu powinniśmy podejmować w oparciu o potwierdzone informacje o spadku wartości danej waluty.
Decyzję o przewalutowaniu kredytu powinniśmy podejmować w oparciu o potwierdzone informacje o spadku wartości danej waluty. Pochopna decyzja może wiązać się z koniecznością spłaty sumy większej, niż w momencie zadłużenia się w banku.

Kiedy to się opłaca?

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, powinniśmy dokładnie przemyśleć kilka spraw. Poza wyborem odpowiedniego banku czeka nas również podjęcie decyzji w sprawie waluty kredytu. Jest to o tyle ważne, że od momentu otrzymania pieniędzy będziemy zobowiązani co miesiąc płacić ratę właśnie w wybranej walucie. Najczęściej dokonujemy przewalutowania kredytu, kiedy chcemy obniżyć wysokość miesięcznej raty. Zdarza się jednak, że robimy to także w obawie przed ryzykiem wzrostu oprocentowania – jak w przypadku kredytu hipotecznego w złotych. Decyzja o zmianie waluty nie może być podjęta pochopnie. Niedokładnie rozważone konsekwencje przewalutowania mogą znacznie obciążyć budżet kredytobiorcy. Zamiana kredytu w złotych na obcą walutę z pewnością wiąże się z obniżeniem oprocentowania. Od dłuższego czasu w tym wariancie jest ono znacznie niższe. Z kolei zamiana kredytu ze złotych na obcą walutę jest pomocna, gdy doskwierają nam wahania kursów. Może się jednak okazać, że po przeliczeniu kursu na złoty kwota kredytu wzrośnie. Najbardziej opłacalnym momentem na przewalutowanie jest znaczny spadek wartości obcej waluty.

Zobacz także: Jak bank oblicza oprocentowanie kredytu?

Koszty przewalutowania

Przechodząc ze złotych na inną walutę, powinniśmy spodziewać się, że najbardziej naszą kieszeń obciążą opłaty związane ze spreadem. To różnica w kursach sprzedaży i kupna waluty , ustalana indywidualnie przez bank. Wybierajmy więc tę placówkę, w której różnica jest jak najmniejsza. Kolejną opłatą, którą poniesie kredytobiorca, będzie aneks do umowy kredytowej, określający nowe warunki. Często też, przy okazji przewalutowania zadłużenia, bank obarcza klientów kolejną prowizją.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny a umowa o dzieło: o czym warto pamiętać?

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...