Podzielniki ciepła (kapilary) – sposób działania i instalacja

Justyna Hek
rozwiń więcej
ogrzewanie, grzejnik, podzielnik ciepła Fot. Fotolia / Fotolia
Podzielniki ciepła to urządzenia, które pozwalają na określenie ile ciepła zostało zużyte w poszczególnych mieszkaniach. Dzięki temu każdy z mieszkańców może płacić za ciepło tyle, ile rzeczywiście go zużył. W jaki sposób działa podzielnik ciepła? Jak możemy zainstalować podzielnik w swoim mieszkaniu? Jak oszczędzić na ogrzewaniu po zamontowaniu podzielnika?

Co to jest podzielnik ciepła

Podzielniki ciepła to urządzenia określające ile ciepła zostało zużyte w danym mieszkaniu – dzieli ono koszt ciepła zużytego przez cały budynek na poszczególne mieszkania. Podzielniki pozwalają na zorientowanie się jaki jest rzeczywisty koszt zużytego ogrzewania. Tego typu podzielniki posiadają czujniki temperatury, mocowane z tylnej strony obudowy, mierzące temperaturę danego grzejnika i zegary, które mierzą czas w jakim dana temperatura stale się utrzymywała. Istnieją również podzielniki dwuczujnikowe – oprócz czujnika przy grzejniku montowane są także czujniki mierzące temperaturę w pokoju. Za najwygodniejsze uznajemy podzielniki radiowe, aby odczytać ich licznik nie musimy nawet wchodzić do danego mieszkania.

Lokale szczytowe i nieocieplone budynki

Podzielniki ciepła sprawdzają się także w przypadku nieocieplonych budynków. Jest to możliwe ponieważ spółdzielnia instalująca podzielniki bierze pod uwagę zużycie ciepła przypadające na jeden budynek, więc mieszkania w tym budynku mają taki sam stan ścian zewnętrznych. Jeśli spółdzielnia planuje montaż podzielników ciepła osoby mieszkające w lokalach nazywanych szczytowymi – położonymi na skraju bloku, a więc posiadającymi dwie ściany, które są jednocześnie ścianami zewnętrznymi budynku – nie muszą się martwić, że zawsze będą płacić więcej od pozostałych lokatorów. Przeważnie spółdzielnie ustanawiają współczynnik przeliczeniowy LAF dla każdego z lokali. Pozwala to uwzględnić miejsce położenia danego lokalu tak, aby nikt nie był poszkodowany.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu po zainstalowaniu podzielników

Jeśli po zainstalowaniu podzielników ciepła chcielibyśmy zaoszczędzić na ogrzewaniu, warto przede wszystkim zdecydować się na wymianę nieszczelnych okien. To przez nie ucieka ciepło, które dają nam grzejniki. Gdy wymiana jest niemożliwa, spróbujmy je chociaż uszczelnić. Nowoczesne okna posiadają niższy współczynnik przenikania i dzięki temu pozwalają na oszczędność na ogrzewaniu. Warto także kontrolować czas wietrzenia pomieszczeń – im dłużej, tym pozbywamy się większej ilości ciepła z pomieszczenia a grzejniki cały czas pracujące na maksymalnej mocy będą przyczyną wysokich rachunków.

Zobacz także:  Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Zobacz także:  Budowa kominka w domu jednorodzinnym – krok po kroku

Zobacz także:  Czy warto zdecydować się na zestaw solarny?

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...