Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
rozwiń więcej
Izolacje przeciw wilgoci w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych.
Wilgoć to zjawisko tak często spotykane w naszym kraju. W problemie z wilgocią borykamy się w łazience, kuchni, a przede wszystkim w piwnicach. Walka z nią jest bardzo trudna, a co najgorsze bardzo kosztowna, dlatego warto pomyśleć, by się przed nią zabezpieczyć już na etapie budowy domu.

Jeżeli planujemy budowę domu z piwnicą, czy garażem warto zbadać glebę, na której stanie nasz dom. Stężenie wody w glebie będzie zależało w dużym stopniu od tego czy woda wedrze się do naszych domów i czy potrzebujemy dodatkowych zabezpieczeń, by tego uniknąć. W momencie, gdy poziom wody gruntowej jest powyżej ław fundamentowych budowanie piwnicy jest nieopłacalne. Przed wyborem projektu domu zgłośmy się do geotechnika, w celu sprawdzenia stężenia wody w naszej glebie.

Odprowadzanie wody

Po dokładnym zbadaniu naszego terenu, w momencie, gdy warunki glebowe są korzystne, mimo wszystko warto zakładać dodatkowe zabezpieczenia. To jedyne rozwiązanie by mieć pewność, że skutecznie chronimy ściany i podłogi w piwnicy. Tam, gdzie przepuszczalność wody gruntu jest niska konieczne jest ułożenie drenażu opaskowego. Dzięki niemu cała woda wokół fundamentów będzie odprowadzana. Jej odpływ możemy dopasować do terenu i możliwości działki. Od naturalnych ścieków –jeziora i rzeki, rowu melioracyjnego, czy zwykłej kanalizacji. Kolejnym sposobem do odwodnienia nieco terenu jest budowa studni chłonnej. Woda będzie gromadziła się w niżej położonej studni, a nie w naszej piwnicy. Ponadto wodę tą możemy ponownie wykorzystać, choćby do podlania ogródka.

Izolacje

Izolacje w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych. Są one szczelnie układane pod podkładem podłogowym, na ławie fundamentowej i na zewnętrznej stronie ścian piwnicy. Wykonanie izolacji tylko na jednej z tych części nie zapewni nam szczególnej ochrony przeciw wilgoci. Materiałami hydroizolacyjnymi są papy podkładowe na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, folie PCW oraz lepiki i emulsje na bazie asfaltu, służące do gruntowania podłoża i klejenia powłok.

Zobacz także: Jak wybrać system przydomowej oczyszczalni ścieków?

Istnieją dwa sposoby by uniknąć wilgoci w piwnicy. Są to izolacje pionowe, które montuje się na ścianach fundamentowych, drugim natomiast są izolacje poziome, które są montowane w poprzek ścian fundamentowych i na ich ławach. 

Izolację poziomą należy wykonać w pierwszym etapie budowy na ławach fundamentowych (np. są to dwie warstwy papy zlepione lepikiem). Izolacja powinna wystawać po obu stronach około 20–30 cm, umożliwi to połączenie izolacji ścian i podłóg. Izolacje podpodłogową należy wykonać dopiero po zakończenia wznoszenia konstrukcji domu. Wcześniej nie jest to możliwe, ponieważ może to spowodować osiadanie fundamentów, które w konsekwencji zaburzą szczelność ułożonej wcześniej powłoki. Izolacje należy położyć na wyrównanym podłożu betonowym, najlepiej z jednej lub dwóch warstw papy termozgrzewalnej. Następnie dociska się 4–5 cm podkładem betonowym. Pod warstwą dociskową umieszcza się izolację cieplną podłogi.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Izolację pionową ścian piwnicy jest powłoka z papy termozgrzewalnej. Układa się nią na zagruntowanym emulsją asfaltową podłożu. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ukształtowanie styku ściany z ławą fundamentową (formie zaokrąglenia chroniące przed uszkodzeniem powłoki izolacyjnej w tym miejscu). Na izolacji papowej należy położyć folię tłoczoną (tzw. kubełkową), dzięki, której zapewnimy dodatkową warstwę hydroizolacyjno–ochronną, dzięki czemu umożliwimy szybkie odprowadzenie wody do drenażu.

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...