Uziemienie budynku jednorodzinnego

Katarzyna Mazurek
rozwiń więcej
Budynek. Fot. Materiały prasowe / materiały prasowe / Media
Uziemienie budynku jednorodzinnego, inaczej nazywane instalacją odgromową lub potocznie - piorunochronem. Uziemienie budynku ma za zadanie przekazywać napięcia elektryczne do gruntu. Jest to szczególnie ważne w chwilach silnych wyładowań atmosferycznych.

Budynki wysokie lub znajdujące się na wzniesieniach są najbardziej narażone na uderzenia pioruna. Wynikiem tego może być pożar budynku, oraz porażenie osób i zwierząt w nim przebywających lub też uszkodzenie urządzeń elektronicznych. Z tego powodu co raz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się na montaż instalacji odgromowej. Można to zrobić na kilka sposobów wykorzystując elementy już istniejące lub stworzyć tzw. sztuczny uziom. 

Zobacz także: Co zrobić podczas pożaru?

Elementy instalacji odgromowej

Każda instalacja uziemiająca składa się z zwodów, przewodów odprowadzających i uziemiających oraz uziomu. Zwody są to elementy, które bezpośrednio przejmują wyładowania. Umieszczane są na dachu i kominach, czyli najwyżej położonych częściach budynku.
Przewody odprowadzające przekazują napięcie z zwodów do przewodów uziemiających, które następnie przekazują ładunek do uziomu. Przewody instalacji uziemiającej montowane są na ścianach budynku, przynajmniej po dwóch stronach w przeciwległych narożnikach. Uziom stanowią metalowe elementy umieszczone w gruncie. Części uziemienia naturalnego mogą stanowić np. metalowe pokrycie dachu, rury wodociągowe czy zbrojenie ścian i fundamentów. Muszą być one jedynie odpowiednio połączone za pomocą przewodów i skutecznie odprowadzać ładunek do gruntu.

Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?

Antena aktywna

Innym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa przed wyładowaniem piorunów może być montaż anteny aktywnej. Montuje się ją na dachu i wtedy to ona stanowi najwyższy punkt budynku przejmując całkowicie uderzenie pioruna. Ładunek z niej odprowadzany jest do gruntu za pomocą tylko jednego przewodu. System aktywny jest łatwiejszy w montażu ze względu na mniejszą liczbę przewodów, ale za to droższy. Elementy głowicy masztu decydują tu o znacznie wyższej cenie całego uziemienia.



Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...