Jakie są zasady działania i technologie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków?

Wojciech Sekulak
rozwiń więcej
Przydomowa oczyszczalnia ścieków, to rozwiązanie dla osób, które na swojej działce nie mają sieci kanalizacyjnej. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest prosta w budowie i eksploatacji. Ponadto jest niedroga w utrzymaniu i ekologiczna dla środowiska. Wielkość działki pod je zabudowę nie ma znaczenia. Niezwykle ważne przy jej budowie są: poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu oraz ilość ścieków, którą będzie filtrować.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dosyć prosta w obsłudze. Należy jednak pamiętać o regularnym dostarczaniu ścieków. W przypadku dłuższego braku dopływu ścieków bakterie wymierają. Ze względu na zastosowanie wyłącznie mikroorganizmów do oczyszczania wody oczyszczalnia jest przyjazna środowisku. Oczyszczalnia jest również bardziej opłacalna niż szambo. (omijamy koszty wywozu szamba). Średnio, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zwraca się po 3-4 latach.
Przydomową oczyszczalnie ścieków można zamontować wszędzie tam, gdzie nie ma centralnej sieci kanalizacyjnej. Do zamontowanej przez nas oczyszczalni powinny doprowadzane być ścieki socjalno-bytowe ( z kuchni, łazienki lub WC), nie powinny natomiast trafiać do niej wody opadowe czy powierzchniowe z dachów lub nawierzchni, gdyż wód tych nie ma potrzeby oczyszczać, a ich zbyt duży napływ może utrudniać działanie oczyszczalni.

Działanie oczyszczalni

Działanie przydomowych oczyszczalni ścieków możemy podzielić na dwa etapy.

Etap pierwszy:
- Usuwanie substancji nie rozpuszczonych w wodzie w tzw. osadniku gnilnym i poddaniu ich procesowi fermentacji. Prawidłowo eksploatowany osadnik pozwala na usunięcie do 80% zawiesin i do 40% zanieczyszczeń.

Etap drugi:
- Usuwanie pozostałych zanieczyszczeń występujących w oczyszczanej wodzie przy pomocy mikroorganizmów. Do tego celu wyręczamy się mikroorganizmami zwierzęcymi i roślinnymi oraz bakteriami, dla których zawartość ścieków stanowi pokarm.

Technologie budowy oczyszczalni

Technologia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków uzależniona jest od wielu czynników. Najważniejszym jest przepuszczalność gruntu na jakim chcemy oczyszczalnie postawić. 

Przed budową oczyszczalni należy sprawdzić podstawowe parametry gruntu występującego przy domu w celu wyboru odpowiedniego systemu oczyszczania ścieków.
Przy gruncie przepuszczalnym montujemy oczyszczalnię z drenażem rozsączającym. Zasada działania tego systemu jest prosta. Wstępnie oczyszczona woda w osadniku odprowadzana jest równomiernie w głąb ziemi przy pomocy systemów drenarskich. Przy tym systemie technologicznym, grunt wokół domu musi być wodoprzepuszczalny. W przypadku, gdy dom posadowiony jest na gruncie nieprzepuszczalnym można zastosować rozwiązanie z filtrem wypełnionym piaskiem o przepływie pionowym. Filtr piaskowy stosujemy w przypadku warunków gruntowych nie pozwalających na zastosowanie drenażu rozsączającego.

Wysoki poziom wód gruntowych

Kolejnym, ważnym czynnikiem przy wyborze technologii budowy oczyszczalni ścieków jest poziom wód gruntowych. Przy wysokim poziomie wód, musimy zastosować tzw. kopiec filtracyjny-sztuczny nasyp z piasku do którego doprowadzane są ścieki w celu ich filtracji.

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...