7,67 procent to średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Polsce, to najwyżej poza Węgrami w Europie

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Kredyty hipoteczne udzielane przez banki w PLN, poza dostępnymi na Węgrzech, są wciąż najdroższe w całej Unii Europejskiej / ShutterStock

Kolejny rok nic się nie zmienia. Mimo zamiany krytykowanego wskaźnika WIBOR i sukcesywnej zamiany go na WIRON, kredyty hipoteczne udzielane przez banki w złotych należą do najdroższych w Europie – pod tym względem ustępują im tylko udzielane przez banki na Węgrzech.

7,67 procent to średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Polsce, to najwyżej poza Podobnie jak w połowie 2023 roku, wśród mieszkańców Unii Europejskiej obecnie tylko Węgrzy mieli droższe od Polaków nowe kredyty mieszkaniowe. 

Mało zachęcające oprocentowanie polskich kredytów hipotecznych

Latem 2023 r. eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali ciekawe zestawienie dotyczące średniego oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych w UE. Z tego porównania wynikało, że w czerwcu minionego roku Polska cechowała się drugim najwyższym oprocentowaniem „hipotek”. Jak pół roku później prezentuje się unijny ranking oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych sprawdzili eksperci portalu Rynek Pierwotny.pl. 

Tak samo jak pół roku wcześniej, eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzili średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w bazie danych Europejskiego Banku Centralnego.
Warto odnotować, że podane w poniższej tabeli wyniki dotyczą nowych kredytów na cele mieszkaniowe ze wszystkimi wariantami zmiany oprocentowania. 

Oprocentowanie kredytów w UE

 

Materiały prasowe

Przygotowane zestawienie potwierdza, że w grudniu 2023 r. Polska pod względem średniego oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych nadal zajmowała przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej.

– Podobnie jak pół roku wcześniej, drożej było jedynie na Węgrzech. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że przez sześciu miesięcy średnia stawka dotycząca polskich „hipotek” spadła z 8,59 procent do 7,67 procent – podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Za pół roku będzie lepiej?

Trzeba również pamiętać, że informacje z naszego kraju nie uwzględniają niskiego efektywnego oprocentowania dla beneficjentów programu Bezpieczny Kredyt 2%.

Wiele takich osób przez pierwsze 5 lat kredytowania, dzięki dopłatom będzie płacić odsetki ustalone według stawki wynoszącej ok. 2,00%.
Umowne oprocentowanie preferencyjnych kredytów jest jednak obecnie dużo większe (zwykle powyżej 6,90%). 

Czy w najbliższych miesiącach sytuacja poprawi się? Raczej trudno na to liczyć – marzec jest kolejnym miesiącem, w którym Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmiennym od października ubiegłego roku poziomie.

Na taki stan reagują rynki i oba wskaźniki – stary WIBOR i nowy WIRON – stosowne przez banki przy ustalaniu wysokości oprocentowania kredytów utrzymują się na niezmiennie wysokim poziomie.

WIBOR kształtuje się w miarę stabilnie na poziomie 5,85-5,86 proc., na który podskoczył pod koniec ubiegłego roku gdy okazało się, że dalszej obniżki stóp szybko nie będzie – wcześniej plasował się już na poziomie 5,6 proc. Ewentualny ruch w dół możliwy będzie dopiero gdy RPP zacznie stopy obniżać. Podobnie jest z nowym wskaźnikiem WIRON, choć tu poziom stabilizacji jest niżej, w granicach 4,84 proc.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...