Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem? / Shutterstock

Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

Czy w Polsce ceny ogrzewania domu wciąż rosną? Żeby nieco oszczędzić w tych trudnych czasach, powinniśmy przede wszystkim patrzeć na efektywność urządzenia grzewczego oraz jakość opału. Jeśli raz zainwestujemy w zakup wysokiej klasy, ekologicznego kotła, to przez wiele lat będziemy cieszyć się ciepłem w domu. 

Pelet - najlepszy opał

Rozwiązaniem, które w obecnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej proponuje nam branża, jest ogrzewanie domu kotłem zasilanym przez odnawialne źródło energii w postaci peletu
Kotły na pelety są to jedne z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych urządzeń przeznaczonych do spalania biopaliw stałych. Współczesne urządzenia do centralnego ogrzewania są w pełni automatyczne co oznacza, że same się uruchamiają (rozpalają) w momencie, gdy jest zapotrzebowanie na ciepło oraz same przechodzą w stan spoczynku by ograniczyć zużycie paliwa, gdy temperatura zadana zostanie osiągnięta. Producenci kotłów na pelet inwestują w najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie sterowania pracą kotła tak aby urządzenie grzewcze było intuicyjne i przyjazne w obsłudze. 
Możliwość doposażenia sytemu grzewczego w dodatkowe czujniki czy autonomiczne systemy sterowania ogrzewaniem pozwala na ograniczenie zużycia paliwa. Te zaawansowane urządzenia są w stanie dostosować pracę kotła do zmieniających się warunków atmosferycznych, potrzeb cieplnych budynku czy preferencji użytkownika. Możliwość tworzenia harmonogramów pracy zgodnie z indywidualnymi potrzebami optymalizuje wykorzystanie peletu, ograniczając jednocześnie zużycie energii w momentach, gdy nie jest to konieczne. 

Dodatkowo, co wszystkich ucieszy, pelet jest ekologicznym biopaliwem zaklasyfikowanym do odnawialnych źródeł energii. Bilans emisji dwutlenku węgla przy wykorzystaniu peletu drzewnego jest praktycznie zerowy, ponieważ emisja CO2 do atmosfery podczas jego spalania jest równa ilości dwutlenku pobieranego przez drzewa w czasie wzrostu. 

Rodzaje peletów

Gdy zdecydujemy się już na zakup kotła peletowego musimy także zaopatrzyć się w samo paliwo, czyli pelet. Zgodnie z dokumentacją techniczno – ruchową każdego urządzenia grzeczego musimy zakupić taki rodzaj peletu jaki jest dedykowany do danego urządzenia. 
Najbardziej popularnym i przeznaczonym do kotłów małej mocy jest pelet drzewny. Produkowany z trociny, która jest pozostałością tartaczną w żaden sposób nie zagraża zubożeniu drzewostanu w naszym kraju. Certyfikowany znakiem EN lub DIN pelet w klasie A1 jest najbardziej pożądanym paliwem. Kotły dostępne na naszym rynku są przebadane w zakresie normy właśnie na takim paliwie. Decydując się na sprawdzony, certyfikowany i prawidłowo oznaczony logotypem pelet będziemy mieli pewność, że nasze urządzenie będzie sprawnie pracowało przez wiele lat.  

Warto zaznaczyć, że oprócz peletów drzewnych zarówno pochodzących z drzew liściastych jak i iglastych, na naszym rynku dostępne są także pelety agro. Ten rodzaj paliwa produkowany jest głównie ze słomy, siana czy też łuski słonecznika. Specyficzny skład tej biomasy powoduje, że wartość kaloryczna jest znacznie mniejsza przy jednoczesnej dużej zawartości popiołu. Problemem peletów agro jest także trudność utrzymania stałości jakości. 

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, szczególnie w obszarach wiejskich, gdzie jest duże rozproszenie gospodarstw i dostęp do własnego surowca, powstał kocioł pozwalający na ekologiczne spalanie także peletu agro z zachowaniem restrykcyjnych norm klasy 5 i ekoprojektu. Kocioł Eko Balance przez zaimplementowanie innowacyjnego elektrofiltru umożliwia wykorzystanie peletu z łuski słonecznika czy też peletu drzewnego w klasie A2. 

Ceny montażu kotła na pelet

Szacunkowy koszt montażu kotła waha się w przedziale od 1500 złotych do 3000 złotych. Tak jak w przypadku innych urządzeń grzewczych konieczne jest skontaktowanie się z fachowcem, który w sposób rzetelny i zgodny ze sztuką przedstawi nam kilka opcji, które będą optymalne dla naszego budynku. Rodzaj systemu ogrzewania czy też sposób jego montażu uzależniony jest od naszych preferencji a także od warunków lokalowych, czyli ocieplenia budynku, docieplenia dachu czy też stolarki okiennej. Montaż urządzenia grzewczego to tylko część składowa całej inwestycji. 

Musimy też oczywiście doliczyć koszt zakupu kotła. Rozpiętość cenowa kotła na pelet jest ogromna i w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela. Średnio kotły o mocach 10 kW – 25 kW kosztują od 15 – 25 tys. zł.

Ceny peletu oraz koszt ogrzaniu domu

Ceny peletu podobnie jak każdego innego produktu są w obecnej sytuacji trudne do prognozowania. Zachwiania cenowe a właściwie drastyczny wzrost cen w ubiegłym roku nie można niczym racjonalnym wytłumaczyć. Na szczęście ustabilizowana cena w tym sezonie grzewczym pozwala oszacować koszt zakupu tony peletu na poziomie od 1000 do 1300 zł. Wyższe ceny można znaleźć w powszechnie dostępnych sklepach wielkopowierzchniowych. Gdy poświęcimy trochę więcej czasu i wykorzystamy media społecznościowe możemy kupić pelet także w cenach okazyjnych. Żeby ogrzać dom jednorodzinny przez rok potrzebujemy ok. 4 ton peletu, czyli cały koszt wyniesie ok. 4800 złotych

dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...