Czy trzeba osobiście stawiać się w urzędzie, aby złożyć brakujący podpis?

grunttozysk.pl grunttozysk.pl
rozwiń więcej
Kiedy odwołanie trafia do urzędu bez podpisu, organ nie może zobowiązać strony do stawienia się w urzędzie. W takiej sytuacji należy wezwać daną osobę do uzupełnienia brakującego podpisu w terminie do 7 dni z pouczeniem pozostawienia podania bez rozstrzygnięcia. W takiej sytuacji dopuszcza się komunikacje drogą korespondencyjną.

Osobiste stawienie się przez stronę w postępowaniu do siedziby danego organu celem skutecznego uzupełnienia brakującego elementu- w tym wypadku podpisu strony - nie jest  bezwzględnym wymogiem, ponieważ nie jest to przewidziane w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego. Droga pocztowa jest w zupełności wystarczająca by uzupełnić ten brak formalny. Zgodnie z  kolejno: art. 39 k.p.a. oraz art. 57 § 5 k.p.a. zarówno storna, jak i organ mogą przesyłać  pisma drogą korespondencyjną. Powołując się na orzeczenie wydane przez warszawski sąd administracyjny z dnia 29 kwietnia 2011 r. (sygn. akt IV SA/Wa 100/201) zobowiązanie strony postępowania do osobistego stawienia się do urzędu, aby złożyć podpis, powoduje nieuzasadnione, w opinii sądu,  utrudnienie dla strony oraz naraża ją na dodatkowe koszty, jeśli jej miejsce zamieszkania bądź siedziba znajdują się w znacznej odległości od siedziby rzeczonego organu.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

 W myśl art. 62 § 2 k.p.a. podanie, które ze swej natury nie czyni zadość innym wymaganiom zdefiniowanym w przepisach prawnych, organ, do którego takie podanie wpłynęło, zobowiązany jest wezwać osobę wnoszącą pismo do uzupełnienia braku formalnego w terminie 7 dni, wraz z pouczeniem o możliwych konsekwencjach  niezastosowania się do wezwania. W takiej sytuacji może dojść do pozostawienia podania bez rozpatrzenia. Przepis ten jest wiążący również dla organu odwoławczego. Gdy strona nie zamieści podpisu pod odwołaniem organ odwoławczy zobowiązany jest do wezwania wnoszącego podanie o jego podpisanie wraz ze stosownym pouczeniem o konsekwencjach nieuzupełnienia takiego braku.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Organ, by pozostawić decyzję bez rozpatrzenia, nie musi wydawać decyzji, ani postanowienia. Jako czynność materialno-techniczna nie może być to przedmiotem skargi do sądu administracyjnego. Jak zauważają specjaliści z Saveinvest  nie jest to równoznaczne z tym, że osoba, do której adresowana jest ta czynność pozbawiona zostaje w zupełności obrony swoich praw. Wyjściem z sytuacji jest złożenie skargi do sądu na bezczynność organu i wskazanie na uchybienia w jego działaniach. W takim przypadku zaniechanie wszczęcia postępowania administracyjnego na podstawie wniesionego uprzednio przez stronę podania.

Czytaj również: Czy uzupełnienie decyzji administracyjnej przesuwa termin na odwołanie?

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...