Prawa i obowiązki konsumenta i przedsiębiorstwa energetycznego

Justyna Hek
rozwiń więcej
Budynek. / Fotolia
Do podstawowych obowiązków konsumenta należy przede wszystkim terminowe wnoszenie opłat za świadczone usługi dostawy i sprzedaży gazu, zaś za podstawowy obowiązek przedsiębiorstwa energetycznego uznaje się zaopatrywanie konsumenta w gaz w sposób ciągły i niezawodny. Jakie obowiązki poza tymi podstawowymi powinien spełniać konsument, a jakie przedsiębiorstwo energetyczne?

Prawa i obowiązki konsumenta dotyczące odbioru gazu

Za podstawowy obowiązek konsumenta uznaje się konieczność terminowego wnoszenia opłat za gaz i za jego dostarczanie. Jeśli konsument nie zapłaci rachunków w terminie obowiązują go odsetki ustawowe za każdy dzień opóźnienia. Oprócz tego konsument powinien pokrywać koszty wszystkich dodatkowych usług i czynności, które zostaną na jego zlecenie wykonane przez przedsiębiorstwo energetyczne, pobierać moc i ilość gazu zgodnie z umową sprzedaży oraz umożliwiać przedstawicielom przedsiębiorstwa energetycznego dostęp do urządzeń gazowniczych, które znajdują się na terenie obiektu należącego do konsumenta – zarówno wtedy, gdy konieczna jest naprawa lub kontrola ich stanu, jak i wtedy, gdy pracownicy chcą skontrolować wskazania gazomierza. Konsument ma również obowiązek niezwłocznego poinformowania dostawcy o ewentualnych wadach albo usterkach w funkcjonowaniu urządzeń gazowniczych, w tym także gazomierza. Oprócz tego konsument powinien informować przedsiębiorstwo energetyczne o każdorazowej zmianie adresu korespondencyjnego.

Zobacz także:  W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?


Prawa i obowiązki przedsiębiorstwa energetycznego dotyczące sprzedaży gazu

Przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązuje się przede wszystkim do zaopatrywania konsumenta w gaz w sposób ciągły, zgodnie z wymaganiami jakościowymi ustalonymi w umowie. Przedsiębiorstwo powinno również dbać o zachowanie określonych w umowie sprzedaży parametrów usług świadczonych konsumentowi i parametrów jakościowych gazu – odpowiednie ciepło spalania, nieprzekraczania norm temperatury punktu rosy wody, wyczuwalny zapach po przekroczeniu pewnego stężenia w powietrzu, odpowiednia zawartość siarki, par rtęci i siarkowodoru. Oprócz tego przedsiębiorstwo energetyczne zobowiązuje się do przyjmowania całodobowo zgłoszeń o ewentualnych awariach i likwidacji tych awarii lub przerw w dostawach gazu, poinformowania konsumentów o planowanym momencie wznowienia dostaw gazu w wypadku awarii oraz dostarczania konsumentom informacji o przerwach w dostawach jeśli przerwy te będą wynikać z konieczności prowadzenia prac konserwacyjnych – wówczas przedsiębiorstwo powinno poinformować konsumentów przynajmniej na siedem dni przed rozpoczęciem prac. Przedsiębiorstwo ma również obowiązek dostarczania konsumentom faktur VAT i powiadamiania o ewentualnych zmianach w umowie sprzedaży i/ lub umowie dostarczania gazu.

Zobacz także:  Co powinna zawierać umowa na dostarczenie gazu?

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...