Szyby okienne – poradnik

Kupując energooszczędne okna, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na szyby. / MS więcej niż OKNA / MS więcej niż OKNA
Kupując energooszczędne okna, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na szyby. Szyby okienne mają bardzo duży wypływ na izolację cieplną okien. Zobacz co powinieneś wiedzieć podczas zakupu okien, aby dokonać właściwego wyboru?

Izolację termiczną szyb określa współczynnik przenikania ciepła Ug. Im jest on niższy, tym szyba ma lepsze parametry i zapewnia mniejsze straty ciepła. Obecnie normą na rynku są tzw. szyby zespolone składające się z kilku tafli szkła. W standardowych oknach stosuje się pakiety dwuszybowe, których Ug wynosi 1,0 W/(m2K). W stolarce energooszczędnej natomiast wykorzystywane są wkłady trzyszybowe o współczynniku równym 0,5–0,6 W/(m2K).

Gaz między szybami okiennymi

W celu zredukowania strat ciepła przestrzenie pomiędzy szybami wypełnia się gazem szlachetnym – najczęściej argonem. Podobną funkcję może pełnić również krypton czy ksenon, jednak są one znacznie droższe, więc ich zastosowanie wpływa na cenę produktu dostępnego w sklepie.

W oknach energooszczędnych z pakietem składającym się z trzech tafli szkła szyby zewnętrzne pokryte są specjalną powłoką, która zapewnia optymalny komfort cieplny w domu niezależnie od pory rokutłumaczy Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNAZastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że zimą ciepło w postaci promieniowania podczerwonego z urządzeń grzewczych, a także to wytwarzane przez samych domowników (każda osoba generują ilość ciepła równą 100 W grzejnikowi) odbija się od okna i wraca do wnętrza. Z kolei latem powłoka blokuje dopływ nadmiaru ciepła z zewnątrz, dzięki czemu mieszkanie nie nagrzewa się tak intensywnie.

Zobacz także:  Okna plastikowe – prawdy i mity

Ramki dystansowe do szyb zespolonych

W nowoczesnych wkładach szybowych istotną rolę pełni tzw. ramka dystansowa. Jest to niewielki element  rozdzielający tafle szkła na odpowiednią odległość, dzięki czemu powstaje między nimi przestrzeń którą się wypełnia gazem. Ramkę najczęściej wykonuje się z aluminium, jednak materiał ten nie jest skutecznym izolatorem ciepła. Zimą, gdy temperatura na dworze spada do kilku stopni poniżej zera – na krawędziach szyby z ramką aluminiową może dojść do zjawiska roszenia, będącego efektem skraplania pary wodnej. 

Rozwiązaniem są tak zwane ciepłe ramki  o znacznie lepszych właściwościach termoizolacyjnych – mówi Artur Głuszcz – Przykładem jest Swisspacer V, obecnie najcieplejsza z dostępnych na rynku ramek międzyszybowych. Współczynnik przenikania ciepła U gotowego okna, w którym zastosowano tę ramkę, jest co najmniej 0,1 W/(m2K) niższy w porównaniu z oknem ze zwykłymi ramkami wykonanymi z aluminium. Ramka Swisspacer V ogranicza również do minimum zjawisko roszenia na krawędzi szyby.

Zobacz także: Profile okienne

Źródło: MS więcej niż OKNA

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...