Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją / inforCMS
Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją. Różnego rodzaju zabezpieczenia, zarówno w postaci izolacji poziomych, a także pionowych spełniają zasadniczą funkcję – nie dopuszczają do przesiąknięcia wody nawet w najgłębsze struktury budynku.

Podstawowe rodzaje gruntu – ochrona przed wodą gruntową

Wyróżnić można trzy rodzaje gruntów (grunt przepuszczalny, częściowo przepuszczalny, nieprzepuszczalny. Wymienione rodzaje odgrywają zasadniczą rolę, chroniąc budynek przed wodą gruntową.

1. Grunt nieprzepuszczalny – nie posiada zdolności do szybkiej filtracji wody opadowej, co oznacza, że zatrzymuje ją przez długi okres. Do gruntu spoistego należą: pyły, iły, glina, pylasta. Warto także zaznaczyć, że im grunt będzie bardziej plastyczny, tym z zwiększą trudnością będzie przenosił obciążenia od budynku,

2. Grunt częściowo przypuszczalny – składa się on zarówno z gruntu przepuszczalnego, jak i gruntu nieprzepuszczalnego. Grunty te powstają na skutek działalności człowieka. Jego struktura jest bardzo zróżnicowana, ponieważ ciężko jest w niej ustalić szybkość filtracji wody opadowej. W niektórych miejscach woda gruntowa przenika bez żadnych kłopotów do warstwy z ustabilizowanym lustrem wody gruntowej. Natomiast, czasami na skutek posadowienia na gruntach częściowo przepuszczalnych, woda gruntowa przyczynia się do powstania ciśnienia hydrostatycznego,

3. Grunt przepuszczalny – do którego można zaliczyć: piasek pylasty, pospółki, żwirki, piasek drobnoziarnisty, piasek średnioziarnisty, gruboziarnisty. Jest to grunt sypki i niespoisty, który ma zdolność szybkiej filtracji wody opadowej. Nadto, możliwości do przenoszenia swego rodzaju obciążeń od budynku na gruncie przepuszczalnym zależy od wielkości uziarnienia, wilgotności, zagęszczenia.

Izolacja fundamentowa

Tylko i wyłącznie, sama izolacja fundamentowa nie zabezpieczy budynku przed wilgocią. Należy dodatkowo ułożyć pod podłogą izolację i szczelnie połączyć ją z izolacją ścian.

Warto pamiętać o tym, że izolację poziomą ścian fundamentowych należy wykonać z jednej warstwy papy zagrzewalnej, która jest modyfikowana na włókninie poliestrowym. Wskazać także trzeba, iż izolacja z papy chroni ściany budynku przed wilgocią z gruntu.

Grunty przepuszczalne a grunty nieprzepuszczalne – istotna różnica

Grunty nieprzepuszczalne zatrzymują wodę na dłuższy czas. Z tego też powodu, fundamenty są zagrożone podmyciem przez wodą gruntową. Natomiast, grunty przepuszczalne zatrzymują wodę przez krótki czas. Bowiem, woda znajduje się przez krótki czas w części podziemnej budynku.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podsumowując, należy pamiętać o tym, iż długi kontakt ścian z wodą gruntową prowadzi do ich zniszczenia. Do takiego stanu, doprowadzają przede wszystkim sole, które znajdują się w wodzie, ale także powtarzające się często tzn. „cykle zamarzania i odmarzania ścian”.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...