Jak wykonywać ściany trójwarstwowe?

Paweł Nawrocki
rozwiń więcej
Ściany trójwarstwowe są najlepszymi przegrodami pod względem przyszłej termo - oszczędności, akustyki a przede wszystkim są niezwykle trwałe / inforCMS
Ściany domów jednorodzinnych zasadniczo pełnią funkcję nośną. Ale należy pamiętać że równie istotną rolę pełnią w zakresie ochrony przed czynnikami zewnętrznym, w szczególności powinny zapewnić termoizolacyjność.

Materiał, z którego są wznoszone budynki jest różnorodny. Ogólnie wyróżniamy trzy typy ścian: jedno- dwu- i trójwarstwowe. Jednak ściany trójwarstwowe są najlepszymi przegrodami pod względem przyszłej termo - oszczędności, akustyki a przede wszystkim są niezwykle trwałe. Jednak są stosunkowo drogie i wymagają dosyć dużego doświadczenia prezentowanego przez ekipę je wykonującą. Ich niedogodnością jest też grubość wynosząca ponad 45 cm. Jej koszt może również zwiększyć okładzina zewnętrzna z klinkieru, który dodatkowo wymaga dużego kunsztu wykonawczego. Taki typ ścian składa się z trzech przegród, każda o ściśle określonych wymaganiach.

Warstwa wewnętrzna

Wewnętrzna warstwa spełnia funkcję nośną. Można ją wykonać z pustaków ceramicznych, bloczków z betonu komórkowego, wyrobów silikatowych w tym wypadku jej grubość waha się w przedziale 18-20 cm. W przypadku wymaganej większej nośności muruje się z cegły pełnej i wówczas grubość wynosi 25-38 cm. Tradycyjnie takie mury wznosi się za pomocą zaprawy cementowo-wapiennej. Dziś z uwagi na większą niezawodność zaprawy muruje się z superplastyfikatorami.

Ocieplenie – warstwa druga

Drugą warstwę stanowi ocieplenie. Można je wykonać ze styropianu (najczęściej) jedno- lub dla minimalizacji mostków termicznych dwuwarstwowo, lub z wełny mineralnej, jednak tutaj trzeba pamiętać o paroizolacji. Grubość efektywna ocieplenia powinna się wahać w granicach 12-25 cm. Pomiędzy izolacją szczególnie z wełny mineralnej a elewacją należy zostawić pustkę powietrzną o grubości 3-4 cm. Taka pustka umożliwi wentylację, ewentualnie skroplonej pary wodnej.

Polecamy: Jak zbudować dom energooszczędny

Warstwa elewacyjna

Warstwa zewnętrzna elewacyjna zwykle grubości 6-12 cm stanowi wykończenie oraz chroni izolację przed uszkodzeniem. Można ją wykonać z silikatów, cegły klinkierowej. W tym wypadku wymagane jest staranne wykończenie spoin lub późniejsze otynkowanie cegły pełnej. Z uwagi na dużą niestateczność ścianki elewacyjnej należy ją, w trakcie wznoszenia ścian, kotwić do ściany nośnej kotwami rozstawionymi w pionie co 2-4 spinie poziomej i rozstawione co 50 cm w poziomie.

Czytaj także: Ściany działowe murowane

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...