Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

oprac. Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Mieszkanie w Hiszpanii to teraz przedmiot zakupu ze strony wielu Polaków / Shutterstock

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Jak wskazuje najnowszy raport hiszpańskiego rejestru nieruchomości, Polacy utrzymują się w czołówce zagranicznych nabywców nieruchomości w Hiszpanii. W I kwartale 2025 r. Polska zajęła 9. miejsce wśród wszystkich narodowości kupujących domy i mieszkania w Hiszpanii.

Mieszkanie w Hiszpanii: Andaluzja czy Teneryfa

Z danych opublikowanych przez hiszpański rejestr nieruchomości – Registradores de España wynika, że w I kwartale 2025 roku Polacy stanowili 3,9% wszystkich zagranicznych nabywców nieruchomości w Hiszpanii.
W samym 2024 roku nasi rodacy zakupili w Hiszpanii ponad 4 tysiące nieruchomości, co jest rekordem w historii statystyk. To wyraźny sygnał, że Polacy nie tylko szukają drugiego domu na południu Europy, ale także aktywnie dywersyfikują swój kapitał za granicą.

Największym zainteresowaniem zagranicznych nabywców cieszą się Baleary, Walencja, Wyspy Kanaryjskie, Murcja, Katalonia i Andaluzja, ze słynnym wybrzeżem Costa del Sol.
Wśród najpopularniejszych miejscowości na wybrzeżu dominują m.in. Marbella, Estepona, Mijas i Benalmádena – lokalizacje znane z wysokiego standardu życia, nowoczesnej infrastruktury i atrakcyjnej oferty turystyczno-rekreacyjnej.

Zauważalna jest także rosnąca skłonność do finansowania zakupów z pomocą kredytów hipotecznych – udzielanych również bezpośrednio przez hiszpańskie banki. Renata Lorens z biura nieruchomości International Investment Marbella zauważa, że Polacy coraz częściej zdają się na doradztwo ekspertów. Jak tłumaczy: – Aby kupić mieszkanie za granicą, nie trzeba znać tutejszego języka czy prawa.
Wystarczy skorzystać z pomocy ekspertów, którzy prowadzą przez cały proces, od poszukiwania inwestycji, przez pozyskiwanie finansowania, aż po zarządzanie lokalem. Dziś rzetelne biura nieruchomości udowadniają, że kompleksowa obsługa jest możliwa, a wręcz wskazana, aby uniknąć chociażby nieporozumień wynikających z różnic kulturowych. Warto mieć na uwadze, aby podchodząc do tego procesu, wybrać wiarygodne biuro – posiadające doświadczenie, lokalnych partnerów, znające rynek i uwarunkowania prawne.

Inwestycja w mieszkanie w Hiszpanii: ile można zarobić

Znaczna część transakcji ma wyraźnie inwestycyjny charakter – Polacy kupują nieruchomości z przeznaczeniem pod wynajem krótkoterminowy, licząc na średni roczny zwrot na poziomie 5-7% brutto.
Połączenie dochodu z najmu z możliwością prywatnego wypoczynku poza sezonem to formuła, która doskonale trafia w potrzeby dzisiejszych inwestorów. Wydaje się, że wprowadzenie nowych regulacji względem najmu krótkoterminowego również nie wpłynie znacząco na zainteresowanie najmem. Jednak na wnioski musimy jeszcze poczekać.

Z danych International Investment Marbella wynika, że Polski inwestor to najczęściej przedsiębiorca między 40 a 45 rokiem życia, który szuka możliwości ochrony kapitału przed inflacją i alternatywnych źródeł dochodu pasywnego.
Bierze pod uwagę zarówno cenę, lokalizację, standard, jak i jakość obsługi (kompleksowe prowadzenie przez proces zakupowy czy możliwość całkowitego powierzenia zarządzania nieruchomością). Największym powodzeniem cieszą się nowe apartamenty od deweloperów, następnie domy w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.

Polacy są coraz bardziej świadomi swoich oczekiwań i nie boją się stawiania wymagań. Zależy im na wysokim standardzie mieszkania, ale i sprawnej obsłudze klienta. Rynek wypracował tu naprawdę dobry klimat do inwestowania – dodaje Renata Lorens.
Pomimo nowych regulacji rynkowych Hiszpania pozostaje krajem o stabilnym rynku najmu i wysokiej atrakcyjności turystycznej. To czynniki, które – w połączeniu z rosnącą siłą nabywczą Polaków – utrzymują trend inwestycyjny na wysokim poziomie.
Dane potwierdzają, że zakup wakacyjnego apartamentu na wynajem nadal jest postrzegany jako rozsądna i perspektywiczna forma inwestowania kapitału. Trend ten, mimo wyzwań gospodarczych, wydaje się utrzymywać, a nawet rozwijać. Wiele wskazuje na to, że południowa Europa na lata pozostanie ważnym kierunkiem na mapie polskich inwestycji zagranicznych.

Nieruchomości
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych
13 maja 2025

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze
13 maja 2025

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?
13 maja 2025

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem
12 maja 2025

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości
09 maja 2025

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]
08 maja 2025

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?
08 maja 2025

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna
08 maja 2025

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego
07 maja 2025

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

pokaż więcej
Proszę czekać...