Jak wykończyć mieszkanie i uniknąć stresu?

Wacław Dyll, Excellent
rozwiń więcej
Już na samym początku musimy dokonać wyboru czy decydujemy się wykończyć mieszkanie samodzielnie, wykorzystując na to każdą wolną chwilę i tracąc nerwy, czy powierzymy to ekipie remontowej. Fot. Excellent

Sam zakup mieszkania nie oznacza, że od pierwszego dnia będziemy je użytkować. Najczęściej nowe mieszkanie odbieramy w tzw. stanie deweloperskim. Oznacza to, że w środku zastaniemy puste, tylko otynkowane ściany, wylewki na podłodze i doprowadzone instalacje. A przed nami jeszcze długa droga do przeprowadzki do wymarzonego mieszkania.

Już na samym początku musimy dokonać wyboru czy decydujemy się wykończyć mieszkanie samodzielnie, wykorzystując na to każdą wolną chwilę i tracąc nerwy, czy powierzymy to ekipie remontowej. Większość z nas wybiera wykwalifikowaną ekipę remontową. Najlepiej skorzystać z ekipy już sprawdzonej przez znajomych, dzięki temu unikniemy późniejszego rozczarowania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dobra ekipa będzie miała mało wolnych terminów, co wiąże się z wydłużonym czasem oczekiwania na rozpoczęcie prac. Musimy też pamiętać o tym, żeby zwrócić się kliku różnych fachowców, ponieważ nawet dobry fliziarz nie położy nam parkietu w salonie, a malarz nie zainstaluje urządzeń sanitarnych w łazience. Oprócz tego musimy kupić potrzebne materiały i wszystkiego dopilnować. W praktyce oznacza to godziny spędzone w marketach budowlanych, na poszukiwaniu odpowiednich płytek ceramicznych, paneli, profili wykończeniowych.

Zobacz także: Jak Polacy oceniają warunki mieszkaniowe w Polsce?

Nie wszystko da się zaplanować, lista zakupów może powiększać się w nieprzewidywalny sposób, gdy okaże się, że zabrakło śrubek montażowych lub fachowiec źle obliczył wydajność farby do malowania ścian. Może się także okazać, że po jakimś czasie farba na ścianach odpryskuje, w parkiecie tworzą się szpary, a krzywo osadzone drzwi wewnętrzne nie chcą się domknąć. Co wtedy? Zwykle w takiej sytuacji musimy radzić sobie sami, gdyż po odebraniu prac fachowcy są nieuchwytni lub trudno wyegzekwować od nich wykonanie poprawek.

Aby oszczędzić sobie kłopotów i niedogodności związanych z dopilnowaniem różnych fachowców i kupnem potrzebnych materiałów, możemy znaleźć firmę, która wykona wszystkie prace kompleksowo. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert wykończenia mieszkania „pod klucz”.

- W inwestycjach „pod klucz” wykonujemy dla naszego klienta kompleksowe prace wykończeniowe, ale nie pozbawiamy go przyjemności płynącej z urządzania własnego mieszkania. Przedstawiamy kilka różniących się ceną pakietów wykończenia. W ramach wybranego przez klienta pakietu, dokonuje on doboru konkretnych produktów spośród przedstawionych propozycji. Decyzja dotycząca np. rodzaju wanny i sposobu jej zamontowania, doboru płytek ceramicznych czy mebli leży więc po stronie nabywcy mieszkania, a dodatkowo otrzymuje on możliwość konsultacji z architektem. Możemy zrealizować nawet bardzo oryginalne projekty „szyte na miarę”. Nabywca mieszkania nie musi martwić się o poziom kompetencji pracującej ekipy oraz jej solidność. Na całość wykonanych prac udzielamy 2 - letniej gwarancji” - podkreśla Wacław Dyll, dyrektor Działu Inwestycji Excellent S.A.

Deweloperzy coraz częściej korzystają z ofert firm wykańczających mieszkania „pod klucz”. W ten sposób oprócz mieszkań dostępnych w stanie deweloperskim, pojawiają się na rynku także mieszkania w standardzie gotowe do zamieszkania. Zalety takiego rozwiązania to wygoda i oszczędność czasu. Jeśli wybieramy taki standard wykończenia to mamy możliwość indywidualnego wyboru sposobu, w jaki zostanie urządzone nasze mieszkanie.

Zobacz także: Prognozy na rynku nieruchomości: mniejsze mieszkania, więcej domów

Atutem przemawiającym za standardem mieszkania „pod klucz” może być też oszczędzenie pieniędzy na różnicy w kwocie podatku VAT. Jeśli decydujemy się na samodzielne wykończenie mieszkania, to przy zakupie materiałów budowlanych zapłacimy 22% podatku. Natomiast usługa wykończenia przez dewelopera to 7% VAT. Co więcej, w przypadku opcji „pod klucz” wykończenie mieszkania możemy sfinansować kredytem hipotecznym, gdyż jest to w tym wypadku element ceny mieszkania.

Nieruchomości
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?
21 lis 2024

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?
20 lis 2024

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania
19 lis 2024

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?
19 lis 2024

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?
20 lis 2024

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?
18 lis 2024

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych
18 lis 2024

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół
18 lis 2024

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami
15 lis 2024

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat
14 lis 2024

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

pokaż więcej
Proszę czekać...